İş Güvenliği Uzmanı:  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından yetkilendirilmiş  ve  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğince  görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiş denetim görevlisi olarak tanımlayabiliriz.

En çok merak edilen konulardan bir kaç tanesinin yanıtını sizlere paylaşıyoruz.

Hangi durumlarda iş güvenliği uzmanı bulundurmamız gerekiyor ?  

İş Güvenliği Uzmanı işletmenizde  50 ve üzeri çalışan istihdam ediyorsanız; Kısmi  veya tam zamanlı çalışacak iş güvenliği uzmanı hizmeti almanız gerekmektedir.

1 Sigortalı çalışanımız var  iş güvenliği uzmanı hizmeti almamız gerekiyor mu ?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu  sigortalı çalışanı olan tüm işletmeleri kapsamaktadır. Çalışan sayınız 1 ise tehlike sınıfınız Tehlikeli  veya Çok Tehlikeli ise iş  güvenliği uzmanı hizmeti almanız gerekmektedir.

Tehlike Sınıfımızı nasıl Öğreniriz ?  

Öncelikle tehlike sınıfınızı sgk işyeri sicil numaranız içerisinde yer alan  Nace Kodunu  sorgulayarak öğrenebilirsiniz.  Nace Kodunuz  Örneğin  25.21.10   burayı tıklayarak site içi arama yapıp tehlike sınıfınız öğrenebilirsiniz.

Az Tehlikeli sınıftayız  1 Sigortalı çalışanımız var biz iş  güvenliği uzmanı hizmetini hiç mi almayacağız ?  

Çalışan sayısı 50’den az işletmelerin iş güvenliği uzmanı hizmeti alma yükümlülüğü  1 Temmuz 2017  Tarihi’nde yürürlüğe girecektir. Bu durum için 2 ayrı senaryo bulunmaktadır.

1. Senaryo Çalışan sayısı 10 ve üzeri firmalar Bu hizmeti belirtilen tarih ve sonrasında kesinlikle almalıdır. Almadıkları takdirde ciddi yaptırımları bulunmaktadır.

2. Senaryo Çalışan sayısı 10 dan az olan firmaların işveren veya noter aracılığıyla vekalete sahip işyeri sigortalısı olmak kaidesi ile  işveren vekili tayin edilmelidir. Bu kişi İşveren İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimini alarak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Hizmeti Nasıl alırım  ? 

İş güvenliği Uzmanı hizmeti almanız için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. Aksi durumlarda aldığınız hizmet kanuna aykırı olabilmektedir.

1. Seçenek İş Güvenliği uzmanını  OSGB’den alabilirsiniz. Bu hizmet e-devlet sisteminde görev tanımlaması ile yapılır.

Hizmeti OSGB’den aldığınız  takdirde bu hizmet karşılığında size fatura kesilir. Kişi  herhangi bir şekilde size başka bir külfeti olmamaktadır. OSGB’ler Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından iş güvenliği uzmanı, işyeri  hekimi ve diğer sağlık personeli hizmeti sunmak için yetkilendirilmiş özel kuruluşlardır.

2. Seçenek Bireysel iş güvenliği uzmanı hizmeti alabilirsiniz.

Bu seçenek  hizmetten ziyade görevlendirmedir. Kurumunuzda sigortalı olarak bir kişiyi hizmet vereceği sürelerde görevlendirirsiniz. Bu görevlendirme neticesinde kişi sizin çalışanlarınızın sahip olduğu tüm haklara sahiptir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi,  yol yemek ücretleri, ve Sigorta pirimi stopaj gibi ekstra külfetleri olacaktır.

Detaylı bir bilgilendirme için  0 850 209 55 22 Telefon numarasından 7 / 24 Destek alabilirsiniz.

Ayrıca Mevzuat bilgilendirmesi ve diğer tüm sorularınız hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Destek Hattı olan ALO 170 çağrı merkezinden kapsamlı bilgilendirme tarafınıza yapılacaktır.

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>