İş Sağlığı ve Güvenliği Paketi: Reform OSGB olarak iş sağlığı ve güvenliği paketi oluşturduk. Bu pakette sizlerin soruları ve yanıtlarımız yer almaktadır.

Öncelikle biz 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği en çok merak edilen konularda özet bilgiler sizlere ulaştırmaya çalışacağız.

Soru 1: İş sağlığı ve güvenliği  kanunu kapsamında bulunuyor muyuz ?

Yanıt: Öncelikle İş güvenliği kanunu sigortalı çalışanı olan her işletmeyi kapsamaktadır. Bu işletmeler şahıs firmaları, Limited Şirketleri, Anonim Şirketleri, Komandit Şirketleri, Kolektif Şirketler, İrtibat Büroları ile Kamu kurum kuruluşları, Belediyeler dahil çalışan istihdam eden tüm idari ve iktisadi işletmeler iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında yer almaktadır.

Soru 2: İş sağlığı ve güvenliği  kanunu kapsamında neler yapmalıyız ?

Yanıt:  İş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Sicil Numarası ile aşağıdaki görselin yardımı ile burayı tıklayarak tehlike sınıfınızı belirleyiniz.

işyeri tehlike sınıfı belirleme

 

Tehlike sınıfınızı belirledikten sonra  yine Reform OSGB Destek Bölümünden almanız gereken hizmet ile ilgili

1 -) iş güvenliği  uzmanı çalışma süresini  burayı tıklayarak hesaplayınız.

2-) İşyeri Hekimi çalışma süresini burayı tıklayarak hesaplayınız

3-) Eğer Çok Tehlikeli  sınıfta iseniz  Diğer Sağlık Personeli çalışma süresini burayı tıklayarak hesaplayınız.

Sonuç Olarak ne kadar süre iş  sağlığı ve güvenliği  hizmeti almanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Soru 3: İş Sağlığı  ve İş Güvenliği Hizmeti Nereden  alınır ? , İş güvenliği hizmetini Kim veya Kimlerden Alabilirim ? Olumlu  ve Olumsuz yanları nelerdir ?

Yanıt:İş Sağlığı  ve iş güvenliği hizmeti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kişiler veya kurumlar tarafından sağlanabilir.

Kişiler tarafından sağlanan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti : hizmet talep eden firmanın bünyesinde sigortalı olarak sağlanır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından yetki almış  OSGB’den  alınan hizmette Hizmet talep edene aylık fatura kesilir. Kurumlardan alınan hizmet işletme için daha avantajlı olmaktadır.

Detaylı bilgi ve sorularınız iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personellerimizce yanıtlanacaktır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>